Мицотакис до Заев:Немаше да го потпишам Преспанскиот договор – ММС
ММС

Објавено на: 09/24/19 8:46 PM

Мицотакис до Заев:Немаше да го потпишам Преспанскиот договор

На својата прва средба во Њујорк со премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев од изборот за грчки премиер,  Киријакос Мицотакис рече дека нема да го потпише договорот од Преспа ако тој беше на власт во 2018 година, кога договорот беше потпишан, пишува весникот Катимерини.

Сепак, бидејќи беше ратификуван од грчкиот парламент во јануари годинава, договорот сега е дел од меѓународното право и затоа владата ќе го почитува, додаде тој за време на нивните разговори што се одржаа на маргините на Самитот на Обединетите нации за климатски промени во Њујорк, како дел од контакти на Мицотакис со балканските лидери.

Тој, исто така, го повика Заев во целост да ги спроведе сите аспекти на договорот за името, особено оние што се однесуваат на заштитата на трговските марки.

Заев рече дека неговата влада има за цел да избегне одложувања и целосно да чекаат прашања што се поврзани со напорите за пристапување на неговата земја во Европската унија и изрази надеж дека успешното спроведување на договорот „Преспас“ ќе ги олесни грчките инвестиции во неговата земја.Мицотакис одговори дека немањето договор во минатото никогаш не ги попречувало инвестициите од Грција.
Како лидер на тогашната најголема опозиција, Мицотакис се спротивстави на договорот, тврдејќи дека тоа создало повеќе проблеми за Грција отколку што е решено, пишува Катимиерини.