Вечерва постигнат договор Лаура Ковеши да стане европски обвинител – ММС
ММС

Објавено на: 09/24/19 7:59 PM

Вечерва постигнат договор Лаура Ковеши да стане европски обвинител

Романката Лаура Кодруша Ковеши ќе стане првиот главен главен јавен обвинител на ЕУ по договорот што се случи вечерва меѓу Европскиот парламент и Советот на ЕУ.

Ковеши ќе го предводи Европското јавно обвинителство, ново тело што ќе ги гони кривичните дела поврзани со фондовите на ЕУ, како што се ДДВ измама и перење пари.

-Госпоѓа Ковеси е совршен избор“, се вели во изјавата по договорот на шпанскиот европратеник Хуан Фернандо Лопез Агулар, претседател на Комитетот за граѓански слободи на Европскиот парламент .

-Таа има одлични професионални компетенции. Покрај тоа, Романија моментно нема клучни места во ЕУ. Таа ќе биде една од силните жени кои водат во ЕУ отсега “, додаде тој.

Тоа е удар за владејачката партија во Романија, која минатата година ја отпушти Ковеши како главен обвинител на земјата против корупцијата и силно се спротивстави на нејзиното назначување.