Загреб добива споменик на Махатма Ганди – ММС
ММС

Објавено на: 09/21/19 7:34 AM

Загреб добива споменик на Махатма Ганди

Хрватскиот главен град ќе му подигне споменик на Махатма Ганди на остров на езерото Бундек, одлучија завчера застапниците во загрепското Градско собрание. Споменикот е донација од Индија, а Градот ќе го уреди земјиштето.

Годинава навршуваат 150 години од раѓањето на светската икона на мирот и ненасилството. Индискиот водач Махатма Ганди се избори за независност на својата земја по пат на ненасилна револуција.