Почина Барон Хилтон, кој создаде царство од 3.000 хотели – ММС
ММС

Објавено на: 09/21/19 7:32 AM

Почина Барон Хилтон, кој создаде царство од 3.000 хотели

Легендарниот хотелиер Барон Хилтон (инаку, и дедо на старлетата Парис Хилтон) почина во САД во 91. година од животот. Веста ја објави неговата фондација не наведувајќи ги причините за смртта.

За време на неговото владеење со семејната корпорација, династијата Хилтон прерасна во мегакорпорација што управуваше со речиси 3.000 хотели низ светот, пишува „Њујорк тајмс“,