Кина на Србија и’ испраќа вооружени дронови, први такви во Европа – ММС
ММС

Објавено на: 09/11/19 10:24 AM

Кина на Србија и’ испраќа вооружени дронови, први такви во Европа

Министерството за одбрана на Србија, по посетата на висока кинеска воена делегација, му се заблагодари на Пекинг за стопанската и воената поддршка, јавуваат агенции.

Србија наводно се огласила на испорака на девет кинески дронови со можност за идна нарачка на уште 15 такви беспилотни летала. Станува збор за вооружени летала, што би бил прв кинески извоз на такви дронови во една европска земја.