Манекенка со две ампутирани нозе на пистата на Њујоршката модна недела – ММС
ММС

Објавено на: 09/9/19 4:53 PM

Манекенка со две ампутирани нозе на пистата на Њујоршката модна недела

Деветгодишно девојче Дејзи Меј Деметри, родено од Бирмингем, на кое и двете нозе му се ампутирани кога била бебе, продефилира по пистата на Модната недела во Њујорк.
Нејзиниот татко Алекс изјави дека е „неверојатна“ и „многу горда на себеси“, бидејќи ги носеше моделите на марката Лулу и Џиџи .
Таа, исто така, ќе настапи како модел на врвот на Ајфеловата кула на Париската модна недела на крајот на овој месец.
Дејзи е родена со фибуларна хемимелија, состојба во која недостасува дел или целата коска од ногата.
Таа ја започна својата кариера во манекенството на осумгодишна возраст за Ривер Ајленд.
Повикот за Њујоршката модна недела пристигнаа од дизајнер на компанијата Лулу и Џиџи откако ја видела нејзината изведба во Неделата на детска мода во Лондон.
Во неделата, нејзината 11-годишната сестра Ела се придружи на пистата.