Во пожар тешко повреден 59-годишен кочанец – ММС
ММС

Објавено на: 03/29/19 11:55 AM

Во пожар тешко повреден 59-годишен кочанец

Педест и деветгодишен жител на Кочани се здобил со тешки телесни повреди и изгореници од пожар што се случил доцна синоќа во семејна куќа на улицата „Браќа Ставреви”.

Во гаснењето на огнот и извлекувањето на повредениот учествувала екипа од Територијалната противпожарна единица од Кочани, која за краток период успеала да спречи проширување на огнот врз соседните објекти.

– Интервениравме со едно возило и тројца пожарникари, при што настраданиот го затекнавме паднат врз шпорет. Успеавме веднаш да го извлечеме надвор, по што помогна екипа од итната медицинска помош, истакна Благој Паунов, командир на пртоивпожарната единица.

Повредениот веднаш бил пренесен во кочанската болница, а поради тешките повреди и изогреници со возило на итната медицинска помош е препратен на лекување во Клиничкиот центар во Скопје.

Првичните претпоставки се дека се работи за несреќен случај, а потврда за причините за пожарот треба да се со добие од увидот што го направија надлежните органи.