УЕФА го казни Ајакс за однесувањето на навивачите – ММС
ММС

Објавено на: 03/28/19 8:05 PM

УЕФА го казни Ајакс за однесувањето на навивачите

Ајакс заработи парична казна од Европската фудбалска федерација (УЕФА)  за однесувањето на неговите навивачи за време на осминафиналето на Лигата на шампионите против Реал Мадрид (4:1).

Клубот од Амстердам ќе треба да плати 23 000 евра. Така, навивачите на Ајакс ќе можат да присуствуваат на гостинскиот натпревар против Јувентус во четвртфиналето на ЛШ.

Натпреварот ќе се игра на 16 април во Торино.