Намирници со најмногу пестициди: Кралот на зеленчукот на врвот – ММС
ММС

Објавено на: 03/27/19 4:10 PM

Намирници со најмногу пестициди: Кралот на зеленчукот на врвот

Благотворното делување на витамините и минералите паѓаат во втор план, бидејки можните негативни ефекти од пестицидите се посилни од тоа.

Според податоците на непрофитната американска организација EWG, и покрај миењето, повеќе од 65 проценти на овошјето и зеленчукот остануваат штетните хемикалии кои предизвикуваат различни нарушувања и болести. Пестицидите кај луѓето го зголемуваат ризикот од неплодност, дијабетес, хормонален дисбаланс и рак.

Според студијата на EWG за 2019 година, на врвот на листата на намирници со најмногу пестициди е пронајдено во кељот, кој спаѓа во најздравата храна.

Според оваа студија, дури 60 проценти од проверените главици на кељот содржат канцерогени супстанции.

Компири, целер, домати, круши, цреши, праски, грозје, јаболка, кељ, спанаќ, јагоди – често се најзагадени со пестициди.