ОН: Поради неодамнешните поплави, неопхопдна е помош за 120.000 Авганистанци – ММС
ММС

Објавено на: 03/20/19 12:18 PM

ОН: Поради неодамнешните поплави, неопхопдна е помош за 120.000 Авганистанци

Кацеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања соопштила дека е неопходна помош за 122.600 луѓе во Авганистан кои неодамна се сочија со поплави.

Во синоќешното соопштение се наведува дека поплавите погодиле 14 од вкпно 34 провинции во Авганистан, а илјадници куќи се уништени или оштетени. Големите снегови, пак, зимава отсекоа многу области, а се стравува и од големи пролетни поплави.