Најдобра храна за луѓе кои што најголем дел од денот го поминуваат во канцеларија – ММС
ММС

Објавено на: 03/19/19 1:27 PM

Најдобра храна за луѓе кои што најголем дел од денот го поминуваат во канцеларија

Ако добар дел од денот го поминувате во канцеларија, сигурно сте свесни дека долгорочното седење остава нездрави последици врз вашето тело.

За време на долгото седење, чувството на глад се зголемува, шеќерот во крвта се зголемува, како и крвниот притисок. Сето ова може да биде решено со соодветна храна.

Ананас

Покрај бананите, ананасот е еден од најпопуларните тропски плодови. Многу витални супстанции се скриени во него. Пред се, бромелаин, ензим кој го забрзува метаболизмот и дејствува против воспаление.

Покрај тоа, еден дел од ананасот ја покрива целата дневна потреба за витаминот Ц, што дополнително ќе го зајакне вашиот имунолошки систем.

Како да го јадете ананасот: со пилешко и кари, со јогурт или во мешавина со банани или манго.

Маслиново масло

Маслиновото масло е многу здраво, бидејќи го намалува воспалението во организмот и го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести.

Како да го користите: сезонска салата, готвени јадења, за печење риба или зеленчук.

Куркума

Позната по интензивната портокалова боја, куркумата има одличен ефект врз целото тело. Овој зачин, меѓу другото, лечи воспаление и заштитува од Алцхајмеровата болест.

Секој ден треба да јадете барем малку куркума ако долго седите на работа и не се занимавате редовно со спорт.

Како да ја јадете куркумата: со палачинки, ориз и зеленчук, како зачин во готвени јадења или во колачи.

Бобичесто овошје

Можете да изберете јагоди, рибизли, боровинки: мали витамински бомби кои со редовна употреба ги намалуваат воспалителните процеси во телото благодарение на флавоноидите што ги содржат.

Покрај тоа, овие плодови се одлични за варење, ја зајакнуваат одбраната на телото и го забрзуваат метаболизмот.

Авокадо

Оваа овошје има највисок процент на маснотии, но не треба да се избрише од менито. Неговите  незаситени масни киселини ги перцепираат мускулните клетки како здрави и се борат со маснотиите околу абдоменот.

Како да јадете авокадо: зачинет со сол и бибер, може да се наполни со топено темно чоколадо или да уживате во салати.

Мрсна риба

Лосос или јагула – овие риби содржат масни омега 3 киселини кои телото не може да ги произведе само. Есенцијалните масти се важни за многу процеси: за метаболизам и против воспаление.

Како да ги јадете: во сос од домати или на скара.

Ореви

Оревите содржат масни омега 3 киселини, а бадемите содржат многу антиоксиданс витамин Е. Според тековните истражувања, 60 грама бадеми дневно, се доволни за да се заштитите од дијабетес и кардиоваскуларни болести.

Како да ги јадете бадемите: со утрински мусли, солени.