Делегација предводена од Заев ќе ги презентира реформите во Брисел – ММС
ММС

Објавено на: 03/19/19 8:48 AM

Делегација предводена од Заев ќе ги презентира реформите во Брисел

Премиерот Зоран Заев денеска во Брисел ја предводи македонската делегација на состанокот на Советот за стабилизација и асоцијација, со кој ќе претседава токму тој, при што ќе ги презентира достигнувањата на земјава во процесот на реформите, што се спроведуваат на патот кон отпочнување преговори со Европската унија.

Петнаесеттиот  Совет за стабилизација и асоцијација меѓу Република Северна Македонија и ЕУ, со кој ќе копретседава високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини, се смета за прв прелиминарен тест на динамиката на реформската агенда, која е концетрирана во трите столбови – безбедностно -разузнавачкиот систем, јавната администрација и правосудството.

Во состав на владината делегација се вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Според програмата во Европската комисија е превидена заедничка прес-конфереција на Заев, високата претставничка Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

Високи дипломатски извори во Брисел, како што претходно јави МИА, изјавија дека отворањето преговори со Северна Македонија во јуни ќе биде приоритет на романското претседателство, но неизвесноста ќе трае сѐ додека не се објави извештајот на ЕК.

Останува дека е неизвесна агендата на јунскиот совет. Со оглед на претстојните избори за Европскиот парламент, што ќе се одржат на крајот на мај и на чувствителноста на европската јавност околу проширувањето, ЕК одлучи да ги одложи извештаите за земјите од Западниот Балкан за првата седмица по изборите, најверојатно на 29 мај.

Советот за општи работи, пак, е предвиден за 18 јуни, што не остава многу време за земјите членки да ги разгледаат наодите на ЕК и да донесат одлука.

За време на престојот во Брисел, Заев во седиштето на НАТО ќе се сретне со генералниот секретар Јенс Столтенберг, а предвидена е и заедничка прес-конфереција.