Бугарски полицајци фрлија солзавец кон демонстранти, но не внимаваа на ветерот (Видео) – ММС
ММС

Објавено на: 03/17/19 7:16 PM

Бугарски полицајци фрлија солзавец кон демонстранти, но не внимаваа на ветерот (Видео)

Фото:  Nova

Граѓаните на Бугарија викендов излегоа на протест, на кој меѓу другото, побараа нов устав. Сепак, протестот се претвори во светска вест благодарение на еден непромислен потег на полицијата.

Иако демонстрантите не беа во голем број, тие сакаа да ја пробијат кордонот, на што полицијата реагираше со употреба на солзавец. Меѓутоа, полицајците заборавија на ветерот, па солзавецот им се врати во лице.

https://www.facebook.com/citatiteotfilmi/videos/2187479204802524/