Одреден притвор на екс шефот на кабинет на Мијалков – ММС
ММС

Објавено на: 03/14/19 8:12 PM

Одреден притвор на екс шефот на кабинет на Мијалков

Основниот суд Скопје 1 – Скопје соопшти дека постапувајќи по предлог на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за определување мерки за обезбедување присуство заради основано сомнение дека ја злоупотребиле службената положба и овластување, пред судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, денеска беа спроведени три лица.

По прозинесување на лицата во однос на предлогот, судија на претходна постапка донесе решенија со кои го прифати предлогот и на Т.Ј. му определи мерка притвор во траење од 30 дена заради постоење на основите од член 165 ст.1 т. 1 и 2 од ЗКП, на С.М. му определи мерка притвор во траење од 30 дена заради постоење на основите од член 165 ст.1 т. 1, 2 и 3 од ЗКП и за К.Ј го прифати предлогот и определи мерки на претпазливост и тоа Одземање на патната исправа, Обврска за јавување во суд, Забрана за напуштање на живеалиштето и Забрана за вршење определени работни активности поврзани со кривичното дело, соопшти Судот.

Осномничените вработени во УБК, од кои едниот е поранешен шеф на кабинет на Сашо Мијалков, го оштетиле Буџетот на РМ за 824.000 евра, земале пари од фондот за оперативни акции и плаќање на дооушници од таканаречената „Спец каса“. Потоа документите ги уништиле.