Почна повтореното судење за „Триста” на СЈО – ММС
ММС

Објавено на: 03/12/19 11:14 AM

Почна повтореното судење за „Триста” на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје денеска одново почна судењето за случајот „Триста” на Специјалното јавно обвинителство, против поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност при набавката на 300 возила за потребите на Министерството за внатрешни работи.

На денешното рочиште беа изнесени воведни зборови од СЈО, а обвинетиот Поповски остана на ставот дека не е виновен за делото за кое се товари.

Во декември минатата година Апелација ја укина првостепената пресуда за случајот и го врати на повторно судење.

Судијката Добрила Кацарска во мај минатата година го осуди Поповски на девет години затворска казна за злоупотреба на службената должност при спроведување на тендерската постапка и изборот на најповолна понуда при набавката на 300 возила за потребите на министерството.

Според обвинението на СЈО, Поповски не ги почитувал законските прописи за јавна набавка и го оштетил буџетот 453.570 евра.