Мадуро: Ќе го победам „споулавеното малцинство“ – ММС
ММС

Објавено на: 03/6/19 9:27 AM

Мадуро: Ќе го победам „споулавеното малцинство“

Венецуелскиот претседател, Николас Мадуро синоќа изјави дека ќе го победи „споулавеното малцинство“ кое според него, сака да ја дестабилизира државата.

За време на церемонијата по повод шестгодишнината од смртта на поранешниот претседател Уго Чавез, Мадуро ги повика сите негови приврзаници да се придружат на „анти-империјалистичките“ демонстрации, кои ќе се одржат напоредно со опозицискиот протест на 9 март.

Лидерот на опозицијата и самопрогласен претседател пак, Хуан Гуаидо претходно рече дека преговара со синдикатите за со штрајкови да се парализира јавниот сектор. Гуаидо, кого најголемиот дел од западните демократии го признаа за привремен претседател на Венецуела, во понеделникот се врати во Каракас без проблеми, иако имаше стравување дека ќе биде уапсен што се врати во земјата.