Во Кривичен судење за „Траекторија” и „Транспортер” – ММС
ММС

Објавено на: 03/5/19 8:34 AM

Во Кривичен судење за „Траекторија” и „Транспортер”

Во Кривичен денеска треба да се одржат рочишта за предметите „Траекторија” и „Транспортер” на Специјалното јавно обвинителство.

Во „Траекторија” обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски.

На обвинителна клупа денеска, исто така, треба да седнат и обвинетите во предметот „Транспортер”.

Поранешниот битолски градоначалник Владимир Талески и уште 20-тина лица во овој случај се товарат за злоупотреба на службената положба во врска со организирањето превоз на ученици во Битола, со што е направена проневера на околу 360.000 евра.