Русија испрати 2.000 тони пченица како хуманитарна помош за Северна Кореја – ММС
ММС

Објавено на: 03/4/19 11:44 AM

Русија испрати 2.000 тони пченица како хуманитарна помош за Северна Кореја

Руски брод со хуманитарна помош за Северна Кореја викендов пристоигнал во севернокорејското пристаниште Џонџин, соопштија од руската амбасада во Пјонгјанг. Се одржала и церемонија при примопредавањето.

На бродот имало вкупно 2.092 тона пченица, од кои 1.000 се истоварени во Џонџин, а остатокот ќе биде префрлен во градот Хунгам, пренесува ТАСС.