Мајкл Џексон е исфрлен од плејлистите на БиБиСи радио 2 – ММС
ММС

Објавено на: 03/3/19 5:42 PM

Мајкл Џексон е исфрлен од плејлистите на БиБиСи радио 2

Пред објавувањето на документарецот “Оставајќи го Неверленд”, во кој се наведуваат нови тврдења за сексуална злоупотреба на деца од поп-ѕвездата Мајкл Џексон, популарната радио станица минатата недела одлучила да не се пушта на станицата било која од песните на Џексон.

Според “Тајмс”, последен пат соло песна на Џексон беше пуштена на Радио 2 во саботата, 24 февруари. Би-Би-Си соопшти: “Ние го сметаме секое парче музика за сопствени заслуги и одлуки она што го играме на различни мрежи секогаш се прави со релевантна публика и добра премисла”.

Документарниот филм „Оставајќи го Неверланд“ ќе се емитува на HBO и Канал 4 оваа недела. Неговите протагониисти Вејд Робсон и Џејмс Сафихук го обвинуваат Џексон за сексуален напад и силување како деца.