Кои се придобивките од користење активен јаглен ?! – ММС
ММС

Објавено на: 02/26/19 6:57 PM

Кои се придобивките од користење активен јаглен ?!

Кога ќе се спомне јаглен, прво нешто што ни доаѓа на памет е скара, жар, оган, но активен јаглен е нешто сосема друго. Додека јаглен се користи за вкусна скара, активниот јаглен изобилува со здравствени придобивки. Активниот јаглен се произведува од материјали кои се густо јаглеродни (на пример, лушпи од кокос, дрво, јаглен, ореви и тресет) кои се активирани со користење на гасови (обично аргон или азот) или хемикалии, а потоа се изложени на високи температури. Резултатот е јаглерод во форма на безвкусен црн прав без мирис.

Проширената површина на активиниот јаглен има милиони ситни пори, кои обезбедуваат многу простор за врзување со токсини и хемикалии. Оваа порозна површина има негативен полнеж, кој привлекува позитивно наелектризиран гас и токсини за да се поврзе со неа. Откако ќе се врзат со јагленот, овие несакани супстанции може да се транспортираат надвор од телото. Се проценува дека активниот јаглен може да ја намали апсорпцијата на токсините до 60 проценти. Тоа е само една од многуте причини зошто болниците и клиниките се постојано снабдени со активен јаглен. Еве кои се најважните 9 придобивки па можеви ќе стане дел и од вашито дом:

Помага при акутно труење и / или предозирање
Во некои случаи кога се користи заедно со други третмани, активниот јаглен може да биде ефикасен начин да се ослободи телото од одредени хемикалии и токсини. Прашокот се меша со вода и може да се пие. Употребата на активиен јаглен во случаи на акутно труење или предозирање треба да се препише само од стручни лица кои се запознаени со здравствената заштита. Активниот јаглен не треба да се користи за труење од алкохол, цијанид, литиум, железни таблети, течност за чистење, бензин или силни киселини или бази. Тој е ефикасен против белило, ѓубриво, жива, пестициди, повеќето органски соединенија, аспирин, кокаин, морфиум и опиум.

Заштита на миленичињата
Како и кај луѓето, активниот јаглен може да се користи во итни ситуации ако вашето милениче има изедено нешто отровно, како што се одредени растенија или потенцијално токсични предмети. Сепак, истите правила важат за кучињата и мачките како за луѓето. Вашите први потези треба да бидат во контакт со ветеринар. Може да ви биде наложено со контрола на отровот или вашиот ветеринар да администрирате активен јаглен, но не да го сторите тоа без професионален совет.

Помага при гасови и надуеност
Таблетите и капсулните форми на активен јаглен може да се користат за ублажување на гасови и подуеност. Факторите кои произведуваат гас во храната се врзуваат за јаглен и можат да обезбедат олеснување од симптомите на надуеност и абдоминални грчеви. Овие придобивки беа забележани во студија на 99 возрасни лица (30 од САД и 69 во Индија), кои имале различни навики во исхраната. Во споредба со плацебо, употребата на активен јаглен обезбеди значително намалување на симптомите во двете групи. Се препорачува 500 милиграми еден час пред јадење. Треба да пиете две чаши вода веднаш по земањето на јаглен за да може убаво да се стабилизира во стомакот.

Помага при каснување или осип од инсекти и змии
Активниот јаглен се користи за прва помош при каснување од инсекти и змии. Каснување од комарец исто се лекува со нанесување активен јаглен ½ лажица во комбинација кокосово масло и се нанесува на погодената област. Повторете го лекот на секои 30 минути додека симптомите не престанат.  Ако сте биле каснати од пајак – како што е кафеав осаменик или црна вдовица – применувајте го истиот лек. Повторете на секои два до три часа и исплакнете ја областа добро помеѓу нанесувањето и побарајте медицинска помош.

Помага при проблеми со акни
Комбинација од две кафени лажички гел од алое вера и една капсула активен јаглен може да се примени на акните. Дозволете смесата да се исуши и потоа исплакнете го. Јагленот помага при токсините и другите штетни супстанци, додека пак алое верата има смирувачко дејство.

Детокс на вашиот дигестивен систем
 Д-р Џош Акс, познат светки доктор, вели дека активниот јаглен може да помогне во одржувањето на здравиот дигестивен тракт, бидејќи може да ги отстрани токсините од животната средина кои можат да предизвикаат алергиски реакции и да имаат негативно влијание врз функцијата на имунолошкиот систем. Окси препорачува  10 грама додаток 90 минути пред секој оброк два дена за чистење на организмот при што треба да консумирате само органски производи и многу вода.

Го намалува високиот холестерол
Ако имате висок холестерол, можниот алтернативен (или комплементарен) лек е активен јаглен. Една студија на Лансет објави дека оние кои земале три дози од 8 грама активен јаглен во текот на четири недели доживеале просечен пад од 25 проценти во вкупниот холестерол и 41 отсто во лош (ЛДЛ) холестерол, додека исто така покажале зголемување од 8 проценти во добриот (ХДЛ) холестерол. Подоцнежна студија во која беа вклучени 10 пациенти со доста висок холестерол покажале слични позитивни резултати: по три недели консумирање 16 грама активен јаглен дневно, паѓа вкупно и ЛДЛ холестеролот 23 и 29 проценти.

Избелување на забите
Активниот јаглен помага при избелување на темни дамки од кафе, вино, цигари. Помага и при лош здив и болести на непца. Сепак, не се препорачува нанесување на порцелански заби, бидејќи јагленот ќе ги обои. За да ги избелите забите, натопете влажна четка за заби во прав од активен јаглен и потоа измијте ги забите. Добро исплакнете ја устата, уверувајќи дека нема трага од јаглен во вашиот плунка. Користете активен јаглен два до три пати неделно.

Се користи за прочистување на водата
Филтри од активен јаглен за вода може да се користат за филтрирање на нечистотии базирани на јаглерод како што се пестициди, флуор, индустриски отпад и други хемикалии, како и хлор од водата за пиење. Овие филтри се стапица за бактерии, минерали, вируси, нитрати и други супстанции кои не се привлечени. Ако употребувате активни филтри за јаглен во вашиот дом, морате редовно да ги заменувате затоа што престануваат да бидат ефективни откако ќе се наполнат сите пори.

Несакани дејства од активен јаглен
Кога се зема активен јаглен преку уста, предизвикува црни заби, црн јазик, црна столица…да знаете, да не се исплашите. Секој кој зема ацетаминофен, дигоксин, теофилин или трициклични антидепресиви не треба да користи активен јаглен како додаток, бидејќи може да ја намали или спречи нивната апсорпција.

 

Важни совети при земање активен јаглен
Кога употребувате активен јаглен орално за други намени освен за отрови или предозирање, не земајте други лекови или додатоци во рок од два часа, бидејќи јагленот може да ја намали апсорпцијата. Исто така треба да пиете 10 до 16 чаши вода дневно, бидејќи ќе помогне во елиминирање на токсините и спречување на запек, што е можен несакан ефект.