Независни Грци: Ќе го оставиме ли Заев да зборува во име на Александар Велики (видео) – ММС
ММС

Објавено на: 01/24/19 9:36 AM

Независни Грци: Ќе го оставиме ли Заев да зборува во име на Александар Велики (видео)

Со спот во кој македонскиот премиер Зоран Заев се претвора во Александар Велики и вели дека веќе никој нема да оспорува дека сме Македонци и зборуваме македонски јазик, од Независни Грци прашуваат: Ќе го оставиме Заев да зборува во име на Александар Велики?, јави дописничката на МИА од Атина.
-Северномакедонци, ниту ќе бидам јас, ниту вие ниту децата, заради тоа што јасно е утврдено дека сме Македонци, зборуваме македонски јазик. И многу е важно што повеќе тоа никој нема да ни го оспорува, е делот од изјавата на Заев од 6 декември 2018 искористена во спотот на Независни Грци, а потоа следи пораката: „Александар Велики не може да зборува. Ќе го оставиме Заев да зборува во негово име? “.