Зошто наутро треба да испиете чаша топла вода? – ММС
ММС

Објавено на: 01/22/19 2:44 PM

Зошто наутро треба да испиете чаша топла вода?

Топлата вода го стимулира метаболизмот и циркулацијата, ја чисти кожата на лицето и телото и се смета за сојузник на женската убавина…

  1. Пиењето на една чаша топла вода секој ден ја прочистува кожата и особено им се препорачува на лицата кои имаат проблем со сува кожа или акни.
  2. Топлата вода ги опушта мускулите, па нејзиното консумирање е одлично решение за сузбивање на менструалните грчеви.
  3. Наутро пред појадокот и половина час по оброкот една чаша топла вода го поттикнува варењето и ги решава проблемите со надуеноста и акумулацијата на гасови.
  4. Пиењето на топла вода помага и при инфекции на уринарниот тракт, и ја намалува горушицата.
  5. Редоното пиење на топла вода ја зголемува циркулацијата, потењето и исфрлувањето на токсини од телото со што ќе ја олесните работата на црниот дроб и бубрезите.
  6. Ако испиете една чаша топла вода еден час по оброкот ќе го забрзате метаболизмот и ќе го поттикнете согорувањето на калории.
  7. Редовната консумација на топла вода помага при астма и икање, а ќе ви даде и дополнителна сила кога страдате од настинки и кашлица.

Преземено: Денар