Синот на Шумахер потпиша договор со „Ферари“ – ММС
ММС

Објавено на: 01/21/19 8:54 AM

Синот на Шумахер потпиша договор со „Ферари“

Мик Шумахер, потпиша договор со Возачката академија на Ферари (ФДА), со што официјално стана дел од големото тркачко семејство обединето околу иконата на „гордото коњче“ од Маранело.

Мик Шумахер е роден на 22 март 1999 година и за два месеца ќе наполни 20 години.

– Воодушевен сум што направивме партнерство со Ферари и дека мојата иднина во мотоспортот ќе биде во црвено, како дел од ФДА и како член на семејството на Скудерија Ферари. Ова е уште еден чекор во вистинска насока и можам само да профитирам од преголемото количество на експертиза кое е вгнездено тука. Бидете сигурни дека ќе сторам се за да го извадам она што може да ми помогне да го остварам сонот за тркање во Формула 1. Повеќе од очигледно е дека Ферари има големо место во моето срце од кога сум роден, а исто така и во срцето на нашето семејстви, па на личен план одушеневн сум од оваа можност. Во овој момент сакам да им заблагодарам за поддршката на моето семејство, пријателите и соработниците кои ме поддржуваа до ега и ми помогнаа да стигнам до оваа точка,- гласи официјалната порака од синот на седумкратниот светски шампион во соопштението на Ферари по овој повод.

Превземено од:derbi.mk