Почна протестот во Атина против Договорот од Преспа – ММС
ММС

Објавено на: 01/20/19 12:26 PM

Почна протестот во Атина против Договорот од Преспа

Со грчки знамиња и со плакати со пораки „Македонија е грчка”, „Референдум сега” и извикувајќи  слични слогани меѓу кои и „Овој Договор е предавство”, Грците излегоа на протест на плоштадот „Синтагма” пред грчкиот Парламент, одговарајќи на повикот на организаторите од т. н. Комитет за одбрана на грчкиот карактер на Македонија за да го кренат својот глас против Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

Иако закажан за 14 часот по локално време, граѓаните уште два часа претходно почнаа да се собираат пред грчкиот Парламент.

Организаторите поставија и бина, а официјално не се соопштени имињата на главните говорници, но уште пред официјалниот почеток, на присутните им се обраќаат претставници и членови на организациите и здруженијата што го поддржуваат протестот.


Меѓу граѓаните има и поддржувачи на „Златна зора” кои на улиците околу грчкиот Парламент фрлија  флаери со пораки дека Македонија е грчка.

На „Синтагма” заедно со граѓаните се и голем број свештени лица.

Центарот на Атина, јавува дописничката на МИА од Атина, е под силно полициско обезбедување.