Грчките медиуми преплавени со Договорот од Преспа – ММС
ММС

Објавено на: 01/20/19 9:20 AM

Грчките медиуми преплавени со Договорот од Преспа

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот.

МИА пренесува дел од насловните страници на медиумите:

Весниците „Етнос” и „То Вима”, под насловите „Тајните на Преспа” и „Во стапицата на Преспа” ги анализират последните случувања на грчката политичка сцена во пресрет на ратификацијата на Договорот.

Десничарско ориентираниот, опозициски весник „Прото тема”, пренесува резултати од истражувањето на јавното мислење спроведено од агенцијата за рејтинг „Марк”, според кое 66 отсто велат „не” за Договорот од Преспа, а 67.4 отсто од испитаниците бараат избори најдоцна до мај.

Како што најавија од грчката Влада, за граѓаните да бидат објективно информирани, спроведоа кампања и Договорот од Преспа го доставија до весниците за да го објават во целост, а во дел од денешните изданија на весниците излезе целиот текст од договорот, јави дописничката на МИА од Атина.