За само 4 часа излекувајте го воспаленото грло – ММС
ММС

Објавено на: 01/18/19 4:08 PM

За само 4 часа излекувајте го воспаленото грло

Станува збор за стар народен лек кој успешно помага кај полесните воспаленија на грлото и крајниците – воспалението се смирува за само четири часа.

Се што ви е потребно е ким.

Рецепт:

Прелијте 80 грама мелен ким (lat. Carum carvi) со 200 милилитри вода и варете го на тивок оган 15 минути. Треба да добиете густа, растеглива смеса која наликува на талог од кафе.

– Процедете го тоа, па додадете 50 милилитри вода.

– Гответе додека не зоврие, па тргнете го од огнот.

– Во смесата додадете една лажичка коњак или вињак.

– Консумирајте го лекот на секој половина час по една лажичка и така четири часа по ред.\

Преземено: Денар