Скопјанец преку „Фејсбук” им се заканувал на пратеници и ширел расистички материјал – ММС
ММС

Објавено на: 01/18/19 2:47 PM

Скопјанец преку „Фејсбук” им се заканувал на пратеници и ширел расистички материјал

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека се преземени мерки за споделената објава на социјалната мрежа „Фејсбук” од страна на 49-годишен И.Ј. со која тој предизвикал загрозување на сигурноста на пратеници во македонското Собрание и ширел расистички и ксенофобичен материјал.

Тој се сомничи за сторено кривично дело „загрозување на сигурност” и „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем”.

Од МВР истакнуваат дека Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика ќе продолжи со активностите со цел санкционирање на ваквите случаи. Се повикуваат и граѓаните кои се изложени на вакви закани или сведочат за вакви закани да ги пријават во најблиската полициска станица или на адресата cybercrime@moi.gov.mk.