Ерупција на вулкан во Јапонија кој исфрлил пепел во височина од шест километри – ММС
ММС

Објавено на: 01/17/19 11:38 AM

Ерупција на вулкан во Јапонија кој исфрлил пепел во височина од шест километри

Ерупција на вулкан која се случила утрово на островот Кутинораб на југот на Јапонија исфрли пепел во височина од шест километри, соопшти националната метеоролошка агенција.

Информации за повредени или пак материјални штети се уште нема од официјалните власти. Јапонија има повеќе од 100 вулкани кои се наоѓаат во Тихиот Океан, што се должи на честите земјотреси познати како Пацифичкиот прстен на Пацификот.