Издадена наредба за распишување потерница за Војминовски осуден за нападот на Села – ММС
ММС

Објавено на: 01/16/19 4:37 PM

Издадена наредба за распишување потерница за Војминовски осуден за нападот на Села

На Никола Војминовски, осуден на 13 ипол години затвор за нападот на пратеникот Зијадин Села, судот денеска му одреди мерка „притвор“ откако не беше пронајден дома при извршениот надзор од полицијата. Издадена е и наредба за распишување на интерна и меѓународна потерница.

–  Во однос на повеќе новинарски прашања поврзани со обвинетиот Н.В. осуден со неправосилна пресуда во предметот со К.бр 1893/17, ја информираме јавноста дека надлежната полициска станица која врши надзор над спроведувањето на мерката куќен притвор која му е определена на обвинетиот со решение на судот во мај 2018 година, а продолжена до правосилноста на пресудата, во јули 2018 година, при изрекување на првостепената пресуда, а по предлог на надлежниот Јавен обвинител, го извести судот дека обвинетиот не се придржувал до определената мерка, се наведува во соопштението што попладнево го испрати Основниот суд Скопје 1.

Покрај Војминовски, за нападот врз пратеникот Зијадин Села осудени се и Кире Ѓорѓиевски, Александар Јаневски – Тошта, Андреј Мицев, Николче Димитриевски, Оливер Ошавковски и Коста Делов.

МИА