Притвор за двајца кои подведувале малолетничка – ММС
ММС

Објавено на: 01/16/19 12:51 PM

Притвор за двајца кои подведувале малолетничка

За делото трговија со дете, предвидено и казниво по член 418 – г став 1 од Кривичниот законик надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донел Наредба за спроведување истражна постапка заради основано сомнение дека е сторено кривично дело.

Според соопштението на Обвинителството, осомничените на возраст од 20 и 23 години, во поединечни случаи, прво го прифаќале и засолнувале шеснаесетгодишното девојче, а потоа го подведувале на вршење полови дејствија со други лица за одреден паричен надоместок. Исплатените пари за услугите што ги пружала оштетената ги земале осомничените, а за возврат и обезбедувале престојувалиште и ѝ набавувале опојни дроги.

Постапувајќи по кривичните пријави поднесени од страна на Министерството за внатрешни работи, јавниот обвинител издаде наредби за судско-медицинско и невропсихијатриско вештачење на оштетената малолетничка.

Ценејќи дека се исполнети законските услови, обвинителот до судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје достави Предлог за определување мерка притвор. Ваквиот предлог Судот го прифати, па со решение на двајца осомничени им определи притвор во траење од 30 дена – соопшти Обвинителството.