Поради Македонија во Грција хаос: Министри заминуваат, Ципрас бара итно гласање за доверба на Владата – ММС
ММС

Објавено на: 01/13/19 2:15 PM

Поради Македонија во Грција хаос: Министри заминуваат, Ципрас бара итно гласање за доверба на Владата

Грчкиот премиер Алексис Ципрас од членовите на грчкиот Парламент побара итно гласање за доверба на неговата Влада,откако оставка поднесе Министерот за одбрана Панос Каменос,жесток противник на новото име на Македонија кое грчките пратеници треба да го ратификуваат.
Грчката агенција АНА пишува дека гласањето за доверба би требало да започне во вторник и да заврши во четврток.

Министерот Каменос, чија што десничарка партија Независни Грци, коалициски сојузник на премиерот Алексис Ципрас, веќе подолго време се спротивставува со потпишаниот договор со Македонија минатата година.