Коѕијас: Северна Македонија, добре дојде во нашиот живот – ММС
ММС

Објавено на: 01/12/19 5:47 AM

Коѕијас: Северна Македонија, добре дојде во нашиот живот

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас по изгласаните уставни измени разговарал со македонскиот премиер и шефот на македонската дипломатија, а преку неговиот официјален Твитер профил ѝ порача добредојде на Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Атина.

-Зборував со Зоран и со Никола. Се потсетивме на тешкотиите, на заморот, на  тензиите, на довербата и надежите што ги поминавме работејќи на договорот. Сонувавме заедничката иднина за двата народа. Северна Македонија , добредојде во нашиот живот. Историјата треба да биде училиште, а не затвор – напиша на Твитер, поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас.