Мал град во Европа лежи на 72 илјади тони дијаманти – ММС
ММС

Објавено на: 01/11/19 4:45 PM

Мал град во Европа лежи на 72 илјади тони дијаманти

Градот Нордлинген во германската сојузна држава Баварија е формиран врз тло богато со дијаманти кои потекнуваат од пред 15 милиони години кога астероид ја погодил Земјата.

Целосната вест прочитајте ја тука