Шест лица повредени во сообраќајки во штипскиот регион – ММС
ММС

Објавено на: 01/5/19 10:15 AM

Шест лица повредени во сообраќајки во штипскиот регион

Четири сообраќајни незгоди се случиле синоќа во штипскиот регион. Во две од нив шест лица се здобиле со телесни повреди и се пренесени во штипската Клиничка болница.

Портпаролката на СВР-Штип, Гордана Панајотова истакна дека во првата сообраќајна незгода кај штипската населба Три чешми учествувале три возила и се повредени пет лица, а неколку часа подоцна се случила сообраќајка и на патот Штип-Велес во која учествувале две возила, а со телесни повреди се здобило едено лице, кое исто така е хоспитализирано во болницата.

Сообраќајна незгода имало и на патот Штип-Радовиш, кај местото викано „Пилав Тепе” во која учествувале две возила. Карактеристична е несреќата кај крстосрницата на улицата „Сремски Фронт” во Штип, каде шест возила движејќи се во ист правец се судриле, односно се случил вистински карамбол.

Во оваа незгода повредени нема. Според првичините информации причините се неприлагоденатата бризна и растојание меѓу возилата, како и условите на патните правци во земјава. Токму во тој период во штипскиот регион имаше и интензивни врнежи од снег.