Новата Година пристигна во Синднеј: Шест милиони австралиски долари за спектакуларен одгномет (ВИДЕО) – ММС
ММС

Објавено на: 12/31/18 1:02 PM

Новата Година пристигна во Синднеј: Шест милиони австралиски долари за спектакуларен одгномет (ВИДЕО)

Во Австралија веќе пристигна Новата година. Први добредојде и посакаа жителите на островите во Тихиот Океан, на Карибати , Самоа и Фиџи. Австралијанците овој дочек ќе го паметат и по силните дождови и невремето , кое ја зафати земјата на неколку часа пред дочекот на 2019.

Во Сиднеј над 1,5 милион луѓе на бреговите од пристаништетот го следеа традиционалниот спектакуларниот огномет. Организаторите објавија дека ова била најголемата прослава досега и дека 12-те минути огномет чинел шест милиони австралиски долари.

Во прашање било доведено дури и организирањето спектакуларниот огномет во Сиднеј, кој бил зафатен од силно невреме со молњи и грмотевици.