Спорстките ривали Меси и Роналдо заедно постигаа 100 гола во 2018 година – ММС
ММС

Објавено на: 12/30/18 12:12 PM

Спорстките ривали Меси и Роналдо заедно постигаа 100 гола во 2018 година

Лионел Меси и Кристијано Роналдо повторно ја одбележаа годината, иако „Златната топка“ не ја освои ниту еден од нив.

Меси со Барселона во Шпанија ја освои двојната круна и во минатата сезона беше најдобар стрелец во Европа. Од друга страна, Роналдо го водеше Реал Мадрид до трета титула по ред во Лигата на шампиони.

Патиштата им се разделија, откако Роналдо потпиша за Јувентус, но двајцата продолжија да постигнуваат голови. Неверојатно звучи дека тие двајца заедно годинава постигнаа точно 100 гола.

Во 2018 година Меси постигна 51 гол, додека Роналдо постигна 49 голвои за Реал Мадрид, Јувентус и Портуалија.