Божиќ низ фотографии – ММС
ММС

Објавено на: 12/25/18 2:05 PM

Божиќ низ фотографии

Носејќи традиционални носии, верниците присуствуваат на миса во црквата Свети Мартин од Тур во селото Бујак, 84 километри североисточно од Будимпешта, Унгарија.
Папата Францис во базиликата Свети Петар во Ватикан
Папата Францис во базиликата Свети Петар во Ватикан
Молитва за жртвите на Божик во Индонезија по цунамито и резултираше со смрт на најмалку 479 лица.
5 Жителите во Индонезија го поминале Божиќ на покривот на џамијата, стравувајќи дека нов цунами ќе ја погоди областа.
Членовите на пливачката група во Хајд парк, беа похрабри од студот и се нурнаа на Божиќ во ледените води на езерото Серпентина, обичај кој се повторува секоја година.
Божиќни пливачи во Германија, кои слават на посебен начин во вода.
Божиќни пливачи во Германија, кои слават на посебен начин во вода.
/ Ирак: Иако бројот на христијаните во Ирак значително се намали, Божиќ останува еден од најпопуларните државни празници во главниот град на Ирак.
Верниците се собраа во катедралата Свети Александар Невски во Софија, Бугарија.
Патријархот Неофит на Бугарската Православна Црква го прослави Божик.
Од околу 200 милиони жители кои живеат во Пакистан, само 4 милиони се христијани. Повеќето Пакистанци се сунитски муслимани.
Кралското семејство пристигнува во црквата Св. Магдалена во Сандрингем во Норфолк, Англија. Војводата од Единбург, принцот Филип не присуствуваше оваа година.
Кралското семејство пристигнува во црквата Св. Магдалена во Сандрингем во Норфолк, Англија. Војводата од Единбург, принцот Филип не присуствуваше оваа година.
Иако христијаните во Индија се малцинство, бидејќи тие се околу 2% од вкупното население во земјата, се слави Божиќ.
Летен Божиќ во Австралија
Летен Божиќ во Австралија
Каролина, урангутанот во зоолошката градина Вилхелма во Штутгарт, во јужна Германија ужива во својот подарок
Каролина, урангутанот во зоолошката градина Вилхелма во Штутгарт, во јужна Германија ужива во својот подарок