Играше за машката ракометна репрезентација на Австралија, го смени полот, па сега ќе игра за женскиот национален тим – ММС
ММС

Објавено на: 12/25/18 1:43 PM

Играше за машката ракометна репрезентација на Австралија, го смени полот, па сега ќе игра за женскиот национален тим

Калум Монси беше името кое во 2013 година одекна во ракометниот свет во Австралија како момче кое ќе дебитира за националниот тим на оваа репрезентација.

Тогаш 22 годишниот ракометар беше интересен на јавноста во оваа земја поради тоа што најпрво играл австралиски фудбал, а потоа го променил спортот па се решил да заигра ракомет и по кратко време добил повик од репрезентацијата на Австралија, која функционира како аматерска репрезентација.

Тогаш Монси се најде и во тимот на репрезентацијата на Австралија која настапи на Светското првенство одиграно во Шпанија.

Целата вест прочитајте ја тука