Хрватска на удар на временска непогода: Црвен аларм во Далмација – ММС
ММС

Објавено на: 12/25/18 10:03 AM

Хрватска на удар на временска непогода: Црвен аларм во Далмација

Метеоролозите најавуваат заладување во текот на денот на Балканот. Во текот на вечета во Хрватска се очекува поладно време, како резултат на бурата на сила стапи и црвен метеоаларм.

Најлоша ситуација се очекува во северна и средна Далмација, каде се очекува силна и ноќна бура со јачина од 65 до 130 километри на час.

На некои меса во оваа балканска земја има појава и на снежна покривка и појава на снежно невреме.

Погледнете од видеото каква бура вчера ја зафати Хрватска: