Шифрин најбрза на слаломот во Куршевел – ММС
ММС

Објавено на: 12/22/18 4:33 PM

Шифрин најбрза на слаломот во Куршевел

Двократната олимписка шампионка, Микаела Шифрин забележа победа на слаломската трка од Светскиот куп во француски Куршевел.

Американката оствари најдобро време по двете возењеа, пред Влгова од Словачка и Хандсдотер од Шведска.

Резултати на првите пет:

1. Микаела Шифрин (САД) – 1.36.72 (47.70 + 49.02)

2. Петра Влгова (Словачка) – 1.37.01 (47.74 + 49.27)

3. Фрида Хансдотер (Шведска) – 1.37.09 (48.44 + 48.65)

4. Венди Холденер (Швајцарија) – 1.37.86 (48.25 + 49.61)

5. Катарина Линсбергер (Австрија) – 1.38.02 (49.04 + 48.98).

За Шифрин ова беше 35-та слаломска победа и 50-та во кариерата. Во Генералниот поредок води Шифрин со 889 бода, пред Влхова која има 388. Во пласманот за слалом, Шифрин има 400, Влхова 320 бода.