Регистриран земјотрес во источна Русија има и предупредување за цунами – ММС
ММС

Објавено на: 12/20/18 6:11 PM

Регистриран земјотрес во источна Русија има и предупредување за цунами

Силен земјотрес, со јачина од 7,4 степени по Рихтеровата скала е регистриран близу брегот на Камчатка, на Далечниот исток во Русија, соопшти Геофизичка служба на Руската академија на науките.

Има предупредување за цунами важи за  сите пацифички делови и западниот брег на Канада, САД и Мексико.

Владата соопшти дека земјотресот предизвика неколку мали лизгања на земјиштето.