Четворица Авганистанци пронајдени во камион во Прилеп – ММС
ММС

Објавено на: 12/19/18 9:36 AM

Четворица Авганистанци пронајдени во камион во Прилеп

Четворица мигранти, државјани на Авганистан, се пронајдени при растовар на камион во круг на фабрика во Прилеп, соопшти полицијата. Тие во возилото се качиле најверојатно во Бурса, Република Турција.

Полицијата соопшти дека вчера околу 15:00 часот во Прилеп, во круг на фабрика при растовар на товарно моторно возило „ДАФ“ со гевгелиски регистарски ознаки, сопственост на правно лице, а управувано од Ч.М.(49) од Гевгелија биле пронајдени четири државјани на Авганистан.

Во извршениот разговор со возачот тој кажал дека камионот го товарил во Бурса – Р.Турција, и на 15 декември го однел на царина во Бурса, и додека бил на царина и ги извршувал царинските формалности, камионот не бил пломбиран.

Известен е јавен обвинител и се преземаат мерки за расчистување на случајот. Државјаните на Авганистан ќе бидат упатени во ПТЦ „Винојуг“-Гевгелија.