Могерини во Брисел денеска домаќин на балканските лидери – ММС
ММС

Објавено на: 12/19/18 8:39 AM

Могерини во Брисел денеска домаќин на балканските лидери

Средбата на шест држави од регионот, што ќе се одржи денеска во Брисел во организација на шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини,е во невообичаен формат– тројца претседатели и тројца премиери.

Се среќаваат  претседателите на Србија, Александар Вучиќ, Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, на Косово, Хашим Тачи, и тројцата премиери – на Албанија, Еди Рама, на Македонија, Зоран Заев и премиерот на Босна и Херцеговина Денис Звоздиќ.

Од средбата не се очекував многу, но локалните експерти проценуваат дека тоа би било добро да се чуе поостар став кон последните потези на Приштина.

Според неименуван дипломат, “Тачи е миленик на ЕУ и Федерика Могерини и другите претставници на Брисел сакаат да ги зајакне своите позиции во самото Косово, бидејќи се проценува дека неодамна ја изгуби поддршка, пред политички посилна косовски премиер Рамуш Харадинај.”

Балканските водачи се наведува, денеска ќе  дискутираат за актуелните случувања во регионот, вклучително и сумирање на работа во 2018 година и “шансите за следната година, како што е наведено, во година на заминување повторно се потврди јасната перспектива за членство во ЕУ, врз основа на исполнувањето на критериумите, сите партнери во Западен Балкан”.