Се урна украински воен авион, загина пилотот – ММС
ММС

Објавено на: 12/15/18 4:52 PM

Се урна украински воен авион, загина пилотот

Воен авион Су-27 се урна денеска при обид за слетување во база во Украина при што загина пилотот. Причините за инцидиентот се уште се истражуваат.

Според армијата, авионот се урнал за време на рутински лет во северната Житомирска област. Украина загуби ист таков авион при вежба со САД во октомври. Тогаш загинаа двајца пилоти.