,,Жолтите елеци“ се подготвуваат да излезат по улиците петта сабота по ред – ММС
ММС

Објавено на: 12/15/18 9:39 AM

,,Жолтите елеци“ се подготвуваат да излезат по улиците петта сабота по ред

На Фејсбук, клучно место за мобилизирање на ова движење, проследните денови продолжија повиците за протести во Париз и другите француски градови.

Во Париз, протест на Плоштадот на Републиката е закажан за 14.00 часот. Властите се плашат од нова критична сабота, откако минатата година беа приведени рекорден број луѓе (повеќе од 2000), 320 беа повредени а конфликти и материјална штета беа забележани во неколку градови.
За да се спротивстават  на ова можна нова ескалација, париските власти објавија дека на улиците на француската престолнина ќе бидат распоредени 8.000 припадници на силите и 14 оклопни возила.

Влезот на институции како што е Елисејската палата или Националното собрание ќе бидат заштитени, а париските луксузни продавници од Керинг – Гучи, Сен Лоран, Бучерон група – ќе бидат затворени. Стоковните куќи, вклучувајќи ги и Галери Лафајет, објавија дека ќе бидат отворени.
Макрон во петокот во Брисел рече дека на Франција им е потребен мир, ред и враќање во нормално функционирање пред новиот ден на мобилизација на “жолти евреи”.

,,Жолтите елеци“се подготвуваат да излезат по улиците петта сабота по ред