Уапсен поранешниот шеф на полицијата во Перу за трговија со бебиња – ММС
ММС

Објавено на: 11/7/18 2:30 PM

Уапсен поранешниот шеф на полицијата во Перу за трговија со бебиња

Полицијата во Перу соопшти дека уапсила осомничен синџир на трговија со бебиња во јужниот град Арекипа.

Меѓу 14-те лица уапсени во раните утрински рации е поранешниот шеф на националната полиција на Перу, генералот Раул Бекера. Тој сеуште не коментирал.

Полицијата се сомнева дека неговиот партнер е главен водач на бандата, која ги убедила сиромашните жени да ги предадат своите деца и потоа ги продале.

Бебето од пет месеци беше спасено како дел од рациите, изјавија официјални лица.

Полицијата соопшти дека 500 полицајци учествувале во истовремени рации на 18 објекти во индустрискиот град, со почеток во 03:00 по локално време (08:00 GMT) во вторникот.