Четири лица со тешки повреди и 14 со полесни во 18 сообракајќи вчера во Скопје – ММС
ММС

Објавено на: 10/17/18 6:44 AM

Четири лица со тешки повреди и 14 со полесни во 18 сообракајќи вчера во Скопје

 Двајца пешаци, еден возач на патничко моторно возило и еден патник во автобус се здобиле со тешки телесни повреди, 14 со полесни телесни повреди во вкупно 18 сообраќајни несреќи што се случиле на подрачјето на Град Скопје. Во шест од сообраќајките е регистрирана само материјална штета.

Според полицискиот извештај на СВР Скопје, 23 возачи се движеле со поголема брзина од дозволената, 27 возачи биле исклучени од сообраќај, од кои двајца поради управување под дејство на алкохол, 20 без стекнато право на управување со моторно возило и пет возачи почетници.

Од сообраќај полицијата исклучила 18 возила зашто не биле регистрирани.

Непрописно паркирани биле 85 возила, а пајак службата подигнала 71 возило.

Полицијата санкционирала и еден пешак кој поминал коловоз на црвено светло, шест возачи кои поминале крстосница на црвено светло, и тројца за не користење на заштитен шлем од страна на возачите на вел со мотор, мопед и мотоцикл.