(Видео) Поради бакнежот со Брена филмот стана хит – Почина Саша Петровиќ, Чаки (51) од „Аје да се сакаме“ – ММС
ММС

Објавено на: 01/28/23 10:04 AM

(Видео) Поради бакнежот со Брена филмот стана хит – Почина Саша Петровиќ, Чаки (51) од „Аје да се сакаме“

Саша Петровиќ, актер од филмовите „Ничија земја“, „Оваа мала душа“, „Животот на работникот“, „Кудуз“, „Источно од истокот“, „Проколната Америка“, „Ничија земја“, „Оган Брнс“, „Лето во Златна Долина“, „Нафака“, вчера почина по долго и тешко боледување.

Иако има одиграно улоги во некои од најдобрите филмови од овие простори, публиката го памети по улогите што ги играше во претставата „Аудиција“, односно филмот „Ајде да сакаме 2“ во кој играше физиотерапевт кој целосно се збрка кога добива бакнеж од Лепа Брена .
Поради неговата фасцинираностод пејачката, Чаки ја напушта болницата и оди на море по Брена за да ја брка.

Сега пејачката се огласи за Курир за тажната вест.

“Тешко е да се опише тагата со зборови. Прерано не напушти. Секогаш ќе се сеќавам на неговата човечка топлина и чувствителност што ги носеше во душата. Се надевам дека сега е во подобро друштво и опкружен со великаните на кои им припаѓа.Нека му е вечна чест.“ -рече  Брена.

Петровиќ во една прилика изјави дека пејачката ја запознал дури после многу години по снимањето на филмот.

„Имам проблеми поради тебе, те бркам десет години. Ни ЦИА не може да те најде“, ѝ рекол тогаш Саша.

Извор: Мондо