(Видео) Победете ги Путин и Кадиров со рацете на Илон Маск – Украинци развија бесплатна видеоигра – ММС
ММС

Објавено на: 04/11/22 4:30 PM

(Видео) Победете ги Путин и Кадиров со рацете на Илон Маск – Украинци развија бесплатна видеоигра

Украинските програмери развија игра која им овозможува на играчите да ги победат рускиот претседател Владимир Путин и чеченскиот лидер Рамадан Кадиров со улогата на милијардерот Илона Маск.

Играта е развиена слично на аркадните игри од 1990-тите и може да се игра онлајн и бесплатно. Сè што треба да направите е да ја посетите страницата на играта.

Играта е создадена од тим од пет автори и е развиена со помош на Unity Engine.

Авторите тврдат дека играта ја играат илјадници корисници ширум светот и дека благодарение на неа се собрани околу 10.000 долари хуманитарна помош. Ова е овозможено од Фондацијата Палианиција, која собира хуманитарна помош за загрозените цивили.

Идејата за играта настана кога Илон Маск го повика Путин на дуел еден на еден. Сепак, Путин не го коментираше тоа прашање, туку директорот на руската вселенска агенција Димитриј Рогозин и чеченскиот лидер Кадиров.

Можете да бидете само во улогата на Илона Маск во играта, а противниците се менуваат.

Тепачката се одвива во Маријупољ.

извор: Nova.rs

фото: Nova