Само 23 нови случаи на ковид, починало едно лице – ММС
ММС

Објавено на: 04/11/22 1:54 PM

Само 23 нови случаи на ковид, починало едно лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 направени се 953 тестови, а регистрирани се 23 нови случаи на КОВИД-19, од кои еден е реифнекција, информира Министерството за здравство.
Од новите случаи, 19 се од Скопје, двајца од Прилеп и по еден од Гостивар и Свет Николе.
Регистрирани сe 190 оздравени пациенти од: Скопје – 108, Битола – 23, Кавадарци – 13, Гевгелија – 9, Прилеп – 7, Велес – 6, Куманово – 5, Ресен – 4, Струмица и Кичево – по 3, Тетово, Штип, Кочани и Пробиштип – по 2. Свети Николе – 1
Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице од Охрид (80г), починато во болнички услови со коморбидитети.
Досега во земјата се направени вкупно 1.984.493 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.817, бројот на оздравени пациенти е 297.354, на починати е 9.252, а бројот на активни случаи изнесува 1.211
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 144567, Активни 621
Куманово 16598, Активни 27
Битола 15004, Активни 153
Прилеп 14075, Активни 71
Тетово 13434, Активни 13
Кавадарци 10574, Активни 54
Велес 9708, Активни 15
Гостивар 9553, Активни 14
Охрид 8799, Активни 57
Струмица 8025, Активни 14
Штип 7985, Активни 14
Кичево 5591, Активни 31
Кочани 5064, Активни 10
Струга 4704, Активни 7
Гевгелија 4390, Активни 14
Неготино 3666, Активни 6
Ресен 2705, Активни 16
Свети Николе 2622, Активни 6
Радовиш 2519, Активни 10
Крива Паланка 2412, Активни 4
Делчево 1967, Активни 19
Дебар 1673, Активни 4
Берово 1636, Активни 2
Валандово 1481, Активни 4
Виница 1385, Активни 6
Пробиштип 1266, Активни 1
Богданци 1019, Активни 2
Кратово 961, Активни 1
Крушево 928, Активни 6
Демир Хисар 826, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 1
Демир Капија 591, Активни 5
Македонска Каменица 523, Активни 1
Пехчево 486, Активни 1
Дојран 344, Активни 0